Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Grojec ma szansę

Treść

Wśród zadań zgłoszonych przez powiat oświęcimski do Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego Województwa Małopolskiego ujęta została dalsza modernizacja pałacu Radziwiłłów w Grojcu, na potrzeby opieki długoterminowej i paliatywnej.
Powiat przygotował łącznie siedem wniosków o współudział w sfinansowaniu zadań ze środków Unii Europejskiej. Zaplanowane inwestycje podzielono na dwie kategorie. Pierwsza z nich dotyczy infrastruktury drogowej, w której wyodrębniono cztery zadania o znaczeniu strategicznym. Z kolei druga obejmuje inwestycje, dzięki którym powstaną nowe obiekty użyteczności publicznej, w tym właśnie zakład opieki długoterminowej.

Jak się szacuje na dokończenie remontu zespołu pałacowego księżnej Radziwiłłowej w Grojcu potrzeba około 1,5 mln zł. Atutem tego wniosku jest fakt, że przyszły zakład będzie opierał się na istniejącym już zakładzie opieki leczniczej, a na dodatek większość prac remontowo-modernizacyjnych w tym obiekcie została już przeprowadzona. Remont pałacu prowadzony jest już od blisko 10 lat, a do jego zakończenia pozostał niewielki fragment robót.

- Zaadaptowany obiekt będzie spełniał wszystkie wymagania stawiane placówkom służącym osobom wymagającym opieki długoterminowej i paliatywnej. Dodatkowo na II piętrze będzie mogło powstać hospicjum, co jest tym bardziej istotne, że próby stworzenia takiej placówki w Oświęcimiu nie są realizowane - mówi wicestarosta oświęcimski Grzegorz Gołdynia, podkreślając, że to zadanie może mieć duże szanse na uzyskanie dotacji z funduszy unijnych.

Do takich wniosków, jego zdaniem, można było przynajmniej dojść po rozmowach z wicemarszałkami województwa małopolskiego, którzy podczas wizyt w Oświęcimiu mieli okazję przekonać o skali zaawansowania inwestycji.

Na dotychczasową modernizację pałacu wydano już prawie 300 tys. zł, pochodzących głównie ze sponsoringu i datków z zagranicy. Ogółem będzie mogło w nim znaleźć miejsce ok. 120 osób, a do dyspozycji pacjentów, poza samym obiektem jest 2 hektary parku. Utworzenie placówki oznacza także powstanie nowych miejsc pracy.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ze środków strukturalnych pokrywa do 70 proc. kosztów zakwalifikowanych do programu inwestycji.



Autor: WJ

Tagi: grojec pałac palac opieka