Gospodarze łączcie się
Treść
Niewiele ponad połowa rolników w powiecie oświęcimskim złożyła w pierwotnym terminie do 15 czerwca wnioski o tzw. płatności obszarowe z Unii Europejskiej. W związku z przedłużeniem ostatecznego terminu ich składania do końca czerwca, do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nadal przychodzą spóźnieni właściciele gospodarstw, ale jest ich znacznie mniej niż to było wcześniej.
Na 5.175 wykazanych przez GUS gospodarstw w powiecie oświęcimskim wnioski o nadanie numeru identyfikacyjnego producentowi rolnemu i zarejestrowanie gospodarstwa w Zintegrowanym Systemie Zarządzania i Kontroli (IACS) złożyło 3900 właścicieli, w tym część stanowią rolnicy prowadzący hodowlę bydła i trzody. To był warunek ubiegania się o płatność obszarową. Ostatecznie do 15 czerwca z tych 3900 gospodarzy z wnioskiem o płatność obszarową wystąpiło 2850, tj. 55,1 proc. ogółu gospodarstw.
- Tuż przed 15 czerwca przyjmowaliśmy codziennie od 80 do 120 osób. Teraz jest ich mniej. Mimo to, nadal pracujemy na dwie zmiany i jesteśmy do dyspozycji rolników od 6 do 22 rano. Ci, którzy do tej pory nie skorzystali z możliwości uzyskania takiego wsparcia finansowego, mogę jeszcze złożyć wniosek, ale 30 czerwca jest na pewno terminem ostatecznym. Potem jeszcze wnioski będą przyjmowane do 25 lipca, ale każdy dzień zwłoki będzie oznaczał stratę 1 proc. przysługującej kwoty - mówi kierownik biura powiatowego ARiMR Eugeniusz Flisek.
Zaznacza, że pracownicy biura cały czas służą pomocą, bo jak przyznaje, część osób przychodziła i nie bardzo wiedziała, jak wypełnić wniosek. W tej chwili nawet jest szansa, że po spełnieniu określonych warunków w ciągu jednego dnia można się zarejestrować i złożyć wniosek o płatność. Nawet jednak po wydłużeniu terminu nie będzie szans na to, że zrobi to 100 proc. rolników.
- Powody są różne, jednym z nich jest fakt, że część gospodarzy dzierżawi grunty, na przykład od członków rodziny. Nie ma jednak przeszkód, aby zainteresowane osoby dogadały się i jedna złożyła wniosek - dodaje szef oświęcimskiego biura ARiMR.
Autor: WJ
Tagi: rolnictwo