Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Gołębiarskie święto w Polance Wielkiej

Treść

W sobotę i niedzielę można było oglądać w remizie OSP w Polance Wielkiej najlepsze gołębie pocztowe z okręgu bielskiego.

Wielka gala odbyła się w niedzielę w Gminnym Centrum Kultury, gdzie wręczane były nagrody za sezon lotowy 2003 r. Do Polanki zjechali się hodowcy gołębi z: Żywca, Skoczowa, Kobiernic, Wadowic, Strumienia, Cieszyna, Wadowic, Węgierskiej Górki, Bielska-Białej, Kęt, Osieka, Makowa Podhalańskiego, Andrychowa, Oświęcimia, Lipowej.

Mistrzem Okręgu we współzawodnictwie tradycyjnym został Marek Handerek z Żywca, I wicemistrzem - Przemysław Chruszcz ze Skoczowa, a II wicemistrzem - Kazimierz Krupa z Kobiernic. Puchary dla hodowców najlepszych gołębi-lotników zdobyli: I m. - Jan Wizner z Bielska-Białej, II m. - Eugeniusz Ferek ze Skoczowa, III m. - Wojciech Handerek z Żywca. Natomiast w lotach derby najlepszymi okazały się gołębie hodowców: mistrza - Zbigniewa Łacka z Wadowic, I wicemistrza - Gustawa Sikory z Cieszyna i II wicemistrza - Stanisława Pyrka z Lipowej.

W remizie OSP swoje gołębie wystawiali członkowie 18 oddziałów bielskiego Okręgu (należy do niego ok. 2 tys. hodowców). W specjalnym rzędzie ustawiona była reprezentacja 25 ptaków, które w styczniu pojadą na wystawę ogólnopolską do Katowic.

Gołębie pocztowe wykonują loty konkursowe o długości ponad 500 km. Każdy z hodowców wystawia po 10-20 gołębi do lotu, z czego później liczy się czas 10 najlepszych. - Bierze się pod uwagę czas przelotu w linii prostej od miejsca wypuszczenia do gołębnika hodowcy. Obliczyliśmy, że ptaki lecą ze średnią prędkością 1100-1200 m/min., czyli ok. 90 km/h - tłumaczy Roman Korczyk, prezes Oddziału Hodowców Gołębi Pocztowych w Osieku, przewodniczący wystawy w Polance Wielkiej. - Gdy są wypuszczane ze startu np. w Szczecinie czy na Wolinie ok. 5.00-6.00 rano, to od południa hodowca nerwowo wygląda przy gołębniku, czy ptaki już nie wracają.



Autor: WJ

Tagi: gołębie