Galeria pod dębami
Treść
W Ośrodku Kultury w Brzeszczach swoją działalność zainaugurowała "Galeria pod dębami". Pierwsze spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem nie tylko młodzieży.
Pomysł stworzenia "Galerii", projektu pracy z młodzieżą, pojawił się przed wakacjami. - Staraliśmy się o dofinansowanie projektu w Warszawie, lecz bez skutku. Mimo to jednak postanowiliśmy go realizować - mówi Danuta Korcińska z brzeszczańskiego Ośrodka Kultury, która opiekuje się pomysłami powstałymi w ramach "Galerii".
Pierwsze spotkanie przyciągnęło bardzo dużo przede wszystkim młodych osób, chociaż - jak dodaje Danuta Korcińska - frekwencja nie była zaskoczeniem. Wielu widzów gościło już bowiem na próbach. W holu witały wszystkich rzeźby Grzegorza Matusika, o tyle niezwykłe, że wykonane w rzadkim już dzisiaj materiale - piaskowcu. Monumentalne dłonie i kamienne postaci zebrane na wystawie zatytułowanej "Gesty" powstały w ciągu ostatnich dwóch lat. - Część z nich przygotowałem kilka tygodni wcześniej specjalnie dla potrzeb wystawy - mówi Grzegorz Matusik, który ostatni raz w Ośrodku Kultury wystawiał swoje prace przed 4 laty. - Pracą w kamieniu zajmuję się od 2001 roku. Rzeźby, które prezentowane są na wystawie, powstały dzięki uprzejmości pana Adamczyka z Dankowic. Jest to bowiem specyficzny materiał, wymagający odpowiednich maszyn i warunków.
Obecnie Grzegorz Matusik zajmuje się m. in. rzeźbą sakralną w kamieniu. Wykonane przez niego ołtarze znajdują się już w trzech kościołach.
Głównym punktem inauguracyjnej "Galerii pod dębami" był bardzo ciepło przyjęty spektakl według scenariusza Danuty Korcińskiej na podstawie wierszy brzeszczańskiego twórcy Macieja Płużka. Przedstawienie, nawiązujące w swojej formie do teatru absurdu, wielokrotnie zaskakiwało widzów. Przygotowania do premiery trwały przez miesiąc. - Próby były jednak bardzo intensywne, spotykaliśmy się 2-3 razy w tygodniu - mówi Danuta Korcińska. - Udało mi się pracować z bardzo ciekawą młodzieżą, która nie tylko dostosowywała się do moich sugestii, ale również miała wiele swoich, bardzo ciekawych pomysłów.
W spektaklu, zatytułowanym "Niełatwo być fryzjerem w mieście B", wystąpili: Anna Łuszczkiewicz, Marcin Witasik, Tomasz Stopa, Grzegorz Kecmaniuk, Patryk Kóska, Bartłomiej Drewniak, Paweł Dec, Klaudia Jakubowska, Kamila Lelo, Marzena Lelo, Asia Matonóg, Szymon Waliczek, Piotr Fidyt, Łukasz Tarnowski, Rafał Michalik, Paweł Bisaga, Magdalena Dudek, Anna Kudłacik, Dariusz Kras oraz panie z zespołu "Jawiszowianki": Lucyna Kunc-Jasińska i Rozalia Nagi.
Kolejną atrakcją spotkania był wernisaż wystawy ciekawych prac trzech autorstwa trójki dziewcząt z Brzeszcz: Marty Firlej, Izabeli Pochopień i Izabeli Morończyk, które dopiero stoją na początku swojej drogi twórczej. Przy okazji nie zabrakło również czegoś na ząb"; na odważnych czekał bufet pod wymowną nazwą ryzykanci", gdzie serwowano różnorodne, eksperymentalne przystawki.
- Podobne spektakle i wystawy chcemy prezentować raz na dwa miesiące - dodaje Danuta Korcińska. - Podobnie jak podczas inauguracyjnej Galerii pod dębami", wraz z młodymi twórcami zamierzamy prezentować także tych, którzy mają już na swoim koncie określone osiągnięcia.
Autor: WJ