Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Festyn integracyjny dla niepełnosprawnych

Treść

Szacuje się, że ok. 7 tysięcy osób wzięło udział w sobotnim III Powiatowym Festynie Integracyjno-Kulturalnym, jaki odbył się na stadionie TS Hejnał w Kętach. Jego organizatorem było Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu wraz ze Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych Ich Bliskich i Przyjaciół "Jeden Drugiemu" z Kęt. U podstaw tej cyklicznej imprezy leży integracja osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną oraz upowszechnianie wiedzy o problemach mieszkańców ziemi oświęcimskiej, którzy są sprawni inaczej.

Dochód z imprezy, do którego doszły także pieniądze zebrane podczas dożynek powiatowych w Podolszu, będzie przekazany po połowie na potrzeby niepełnosprawnych i na operację Daniela Janika chorego na postępujący zanik mięśni. Liczenie pieniędzy, które wpłynęły z loterii, kwesty i darowizn trwa i kwota nie jest jeszcze znana.

- Pamiętajmy, że to co możemy dać z siebie dla niepełnosprawnych jest wymiarem naszego człowieczeństwa. Te osoby nie potrzebują litości, ale potrzebują wsparcia i zrozumienia i nie tylko dzisiaj powinni być z nami, ale zawsze. Apeluję o to do państwa - podkreślił wicestarosta Grzegorz Gołdynia, współprowadzący loterię fantową, z której dochód między innymi przyczyni się do poprawy zdrowia ciężko chorego Daniela.

Z kolei starosta oświęcimski Józef Kała przyznał, że kęcki festyn jest organizowany z wielkim rozmachem i z pewnością wynika z potrzeby serca.

Sobotnia impreza rozpoczęła się meczem piłkarskim pomiędzy drużynami starostwa i redakcji "Dziennika Polskiego", na czele ktrej stanął dyrektor oddziału Zbigniew Bartuś. Wśród zawodników reprezentujących samorząd powiatowy znalazł się m. in.: starosta Józef Kała, wicestarosta Grzegorz Gołdynia, członkowie zarządu Artur Mendyk, Bogdan Cuber oraz radni gminy Kęty. W rozgrywce uczestniczyła po stronie gospodarzy gwiazda telewizji, znana z serialu "Na Wspólnej" Tomasz Schimscheiner. W tym roku samorządowcy ulegli dziennikarzom 1: 3. Podczas ubiegłorocznego festynu rozgrywka zakończyła się remisem.

Dodatkową atrakcją dla publiczności była obecność na festynie olimpijczyka Pawła Korzeniowskiego, jego trenera Piotra Woźnickiego, który wziął udział w meczu, oraz trenera odnowy biologicznej Marka Frączka.

Na sobotnią imprezę w Kętach organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Na scenie wystąpili niepełnosprawni artyści, którzy grali na instrumentach i śpiewali. Zaprezentował się przed publicznością zespół "Każdy może być artystą" działający przy stowarzyszeniu "Jeden Drugiemu", dzieci ze świetlicy terapeutycznej "Zatoka" z Czechowic-Dziedzic, grupa teatralna "Za siódmą górą", działająca przy Teatrze Grodzkim w Bielsku-Białej. Można było również podziwiać ich prace, wykonane różnymi technikami.

Dobrym sposobem na integrację osób w pełni sprawnych ze sprawnymi inaczej była wspólna zabawa w ruchu. Uczniowie z popularnego w Kętach "Wyspiana" przygotowali rzut lotką do celu, podbijanie piłki siatkowej, skok z miejsca, czy slalom z piłką. Dzięki sponsorom każde uczestnictwo było nagradzane.

Wśród zabaw skierowanych do całych rodzin było przejście na czas nartami z trzema wiązaniami, rzut lotką do celu oraz rozbijanie namiotu również na czas. Najlepsze familie otrzymały nagrody.

Wśród atrakcji przygotowanych na sobotnie popołudnie i czekających na wszystkich znalazły się również przejazdy zabytkowymi samochodami, przejażdżki konne oraz pokazy sprawności Ochotniczej Straży Pożarnej z Kęt i policji z komendy w Oświęcimiu. Spore zainteresowanie mogły wzbudzić sposoby ratowania poszkodowanych w wypadku samochodowym oraz obrony przed napastnikiem z nożem.

Na scenie, jeszcze przed losowaniem nagród loteryjnych, wystąpił zespół folklorystyczny "Rodzinna Kapela Bugajskich" z Kęt oraz o rockowym brzmieniu Peyotl z Chrzanowa.

Podczas festynu każdy z uczestników mógł kupić los, który następnie wziął udział w losowaniu cennych nagród. Szczęśliwe numery losował na scenie Daniel Janik. Wśród najcenniejszych nagród znalazły się: 21 calowy telewizor, wieże Hi-Fi, odtwarzacze DVD, rowery górskie. Zwycięzcom gratulowali: starosta Józef Kała, wicestarosta Grzegorz Gołdynia, prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Ich Bliskich i Przyjaciół "Jeden Drugiemu" Kazimierz Babiuch.

Gwiazdą festynu był zespół "Leszcze", który zgromadził przed estradą prawdziwe tłumy, głównie ludzi młodych. Grupa, która powstała w roku 2000 i ma na swoim koncie dwie płyty długogrające, potrafiła doskonale bawić. Lider "Leszczy" Maciej Miecznikowski nawiązał znakomity kontakt z publicznością, a sam zespół z dużą ekspresją wykonywał swoje swingujące kompozycje.

Mocnym akcentem kończącym III Powiatowy Festyn Integracyjno-Kulturalny w Kętach były sztuczne ognie, które efektownie rozświetliły nocne niebo.

Organizatorzy festynu dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że impreza mogła dojść do skutku. Gorące słowa uznania za pomoc kierują oni do młodzieży i nauczycieli z Powiatowego Zespołu Nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. M. Kopernika z Kęt, Powiatowego Zespołu nr 4 Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych z Oświęcimia oraz ZHP w Oświęcimiu.

Głównymi sponsorami festynu integracyjnego-kulturalnego w Kętach byli: Towarzystwo Sportowe "Hejnał" w Kętach, Hutnik Sp. z o. o., Ergo Hestia oddział Gliwice, Konzeption Południe, Chrześcijański Ruch Społeczny Koło w Kętach, Bank Spółdzielczy w Kętach, Hotel "Relax" z Kęt, Zakłady Przetwórstwa Mięsnego Henryk Kania S. A. z Pszczyny, Regionalny Związek Pracodawców Podbeskidzia, Roman i Adam Góreccy "Górecki" Spółka jawna, Centrum Kształcenia Dorosłych, "Iskierka" Produkcja Artykułów Sportowych, Bank Przemysłowo Handlowy oddział w Kętach, NSZZ Solidarność Grupa Kęty, Restauracja "Sajgon" z Kęt, Agencja Ochrony Osób i Mienia "SAKURA" Sp. z o. o. z Andrychowa.


Autor: WJ

Tagi: festyn