Emocje wokół uczelni
Treść
Spotkanie przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego Piotra Boronia z przedstawicielami władz miasta i gminy wiejskiej Oświęcim, powiatu oświęcimskiego oraz Sejmiku, które odbyło się w ubiegłą środę w Sali Ślubów urzędu miasta, zdominował temat tworzonej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Zostało ono zorganizowane z inicjatywy prezydenta Oświęcimia Janusza Marszałka, który poprowadził debatę o najważniejszych zagadnieniach miasta nad Sołą a także powiatu na tle województwa małopolskiego.
Powiat oświęcimski reprezentował starosta oświęcimski Józef Kała, wicestarosta Grzegorz Gołdynia, przewodniczący Rady Powiatu Oświęcimskiego Józef Golonka, wiceprzewodniczący Jeremi Nieśpielak i Adam Zachara a także radni naszego powiatu.
Przedstawiciele samorządów lokalnych wyrazili swoje zaniepokojenie realizacją projektu powstania Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu. Kontrowersje wzbudziły zbyt długo trwające zabiegi i pertraktacje ze stroną rządową. W efekcie projekt nie trafił jeszcze do komisji akredytacyjnej przy Ministerstwie Edukacji. Ponadto nadal nie uczyniono nic w sprawie bazy lokalowej dla uczelni, która według założeń miała rozpocząć działalność już w roku akademickim 2004/2005.
Starosta Józef Kała podkreślił, że powiat w pełni wywiązał się z obowiązków dotyczących powstającej uczelni.
Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Piotr Boroń uspokajał i zapewniał, że Sejmik uczynił wszystko co było w jego mocy, aby uczelnia w Oświęcimiu mogła powstać. Władze województwa są zainteresowane realizacją planu związanego z wyższą szkołą i nadal będą prowadzić starania o jego sfinalizowanie.
W najbliższym czasie władze powiatu oświęcimskiego i miasta Oświęcim zaplanowały zorganizować wspólne spotkanie, dotyczące wyłącznie zagadnień związanych z powstaniem przyszłej uczelni. Będą na nie zaproszeni przedstawiciele władz województwa, kandydat na rektora oświęcimskiej placówki prof. Lucjan Suchanek, radni miasta, powiatu oraz przedstawiciele samorządów gminnych.
Na środowym spotkaniu przedstawiono także zakres współpracy władz województwa z powiatem oświęcimskim i jego stolicą.
Innymi zagadnieniami również poruszonymi był niedostateczny zasięg sygnału Telewizji Kraków TVP 3, na terenie powiatu oraz dawna bielska i katowicka strefa numeracji kierunkowej przy korzystaniu z połączeń telefonicznych.
Autor: WJ
Tagi: szkoła