Dowody pamięci w Witkowicach
Treść
W Witkowicach (gmina Kęty) z okazji Święta Niepodległości odsłonięto tablicę poświęconą mieszkańcom tej miejscowości, którzy polegli za Ojczyznę w I wojnie światowej.
Nowa tablica jest repliką tablicy odsłoniętej w 1928 roku, ufundowanej przez Artura Łazarskiego i poświęconej przez ks. Stanisława Niziołka. Wtedy znajdowała się ona na pomniku w kształcie krzyża. Podczas wojny w 1940 roku pomnik został zniszczony, a z jego betonowych elementów niemiecki bauer Wilhelm Franz wykonał schody do swojego domu. Przetrwała tylko tablica, która znalazła swoje miejsce w ogrodzie Karoliny i Mariana Zmilczaków. Kęckie koło Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych wystąpiło z inicjatywą odnowienia tablicy, okazało się jednak, że lata zrobiły swoje i nie nadaje się ona już do renowacji. Dlatego postanowiono wykonać jej replikę, którą sfinansował Urząd Gminy w Kętach. Została ona umieszczona na zewnętrznej ścianie przykościelnej kaplicy. W jej wnętrzu znalazło się miejsce dla starej tablicy.
W uroczystościach związanych z odsłonięciem nowej tablicy, które zorganizowało miejscowe środowisko, oprócz mieszkańców Witkowic wzięli udział również przedstawiciele gminnych władz. Aktu poświęcenia dokonał proboszcz witkowickiej parafii ks. Adam Wyporek. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Witkowicach przygotowali z tej okazji uroczystą akademię.
Na tablicy znajdują się nazwiska 37 mieszkańców Witkowic, którzy wstąpili do legionów Józefa Piłsudskiego, kiedy te stacjonowały w Kętach w styczniu i w lutym 1915 roku. Wraz z nimi 28 lutego wyruszyli na wojnę, z której już nie powrócili. Na tablicy zostali upamiętnieni: Józef Adamus, Jan Adamus, Franciszek Adamus, Józef Bałamucki, Franciszek Bałamucki, Wojciech Cap, Jędrzej Grubka, Jan Gabryl, Władysław Gołąb, Franciszek Jordanek, Jan Kasperek, Józef Kasperek, Józef Kusak, Michał Musiał, Jan Musiał, Michał Mydlarz, Franciszek Majcherczyk, Józef Niedziela, Wojciech Niedziela, Józef Niedziela, Józef Olejarz, Józef Pilarz, Jan Pilarz, Jan Pałeczka, Józef Piekiełek, Józef Pudełko, Jan Stawowczyk, Ignacy Radwan, Józef Surma, Michał Surma, Franciszek Urbańczyk, Ignacy Warmuz, Józef Wróbel, Wincenty Wróbel, Jan Wróbel, Ignacy Zmilczak i Józef Zacny.
Uroczystość związana z odsłonięciem tablicy była również okazją do uhonorowania osób zaangażowanych w życie społeczności Witkowic. Dyplomy z podziękowaniami z rąk burmistrza Kęt Romana Olejarza otrzymali: Janusz Gawęda, Tadeusz Tlałka, Kazimierz Grzesło, Stanisław Kramarczyk, Józef Szczotka, Mieczysław Szlagor, Andrzej Grzesło, Marcin Kuś, Stanisław Migdałek, Marian Treszczyński, Józef Wróbel i Tomasz Wróbel. Kęckie koło Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych uhonorowało natomiast ks. proboszcza Adama Wyporka medalem Za Zasługi dla ZKRPiBWP, przyznanym przez Zarząd Główny w Warszawie.
Autor: WJ
Tagi: niepodległość