Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Bezpieczeństwo ekologiczne na drogach powiatu oświęcimskiego

Treść

Parking dla transportów niebezpiecznych w powiecie oświęcimskim to jeden z elementów, którego brak obniża poziom bezpieczeństwa ekologicznego. Tak stwierdzili specjaliści z Głównego Instytutu Górnictwa przy opracowaniu programu ochrony środowiska na zlecenie starostwa oświęcimskiego.

Codziennie drogami powiatu oświęcimskiego przejeżdżają setki pojazdów ciężarowych, z których duża część przewozi materiały niebezpieczne dla środowiska. Dotyczy to nie tylko transportów do i z Firmy Chemicznej Dwory. Powiat, w tym szczególnie Oświęcim leży także w ciągu drogi krajowej, która pełni rolę trasy tranzytowej ze Śląska na Podbeskidzie czy do Krakowa.

- Pojazdy ciężarowe wyposażone są w tachometry, których wskazania kierowcy zobowiązani są brać pod uwagę. Mogą też chcieć zatrzymać się po prostu z powodu zmęczenia, tymczasem nie ma gdzie. Druga sprawa dotyczy wyznaczenia dróg ewakuacyjnych w sytuacjach zagrożenia. To są elementy, na które nie zwraca się uwagi, gdy nic się nie dzieje. Dopiero, gdy niebezpieczeństwo staje się realne, podnoszą się różne głosy - mówią specjaliści z GIG-u.

Zwracają także uwagę, że jednym z elementów zapewnienia bezpieczeństwa ekologicznego jest konieczność stworzenia centrum informacyjnego, które koordynowałoby działania służb ratowniczych.

Według nich, skala zagrożeń przemysłowych dla środowiska ciągle tak naprawdę nie jest do końca rozpoznana. Silną stroną natomiast w przypadku Oświęcimia są służby ratownictwa chemicznego, za którymi stoją lata doświadczeń.



Autor: WJ