Balet nad i pod wodą
Treść
Mistrzostwa Europy w pływaniu synchronicznym w Oświęcimiu pod patronatem "Dziennika Polskiego"
131 zawodniczek z 16 krajów weźmie udział w Mistrzostwach Europy Juniorek w Pływaniu Synchronicznym, które dzisiaj rozpoczną się w Oświęcimiu.
Dla kibiców będzie to okazja, aby zobaczyć niecodzienną u nas konkurencję, która jednak już kilkunastu lat jest w programie igrzysk olimpijskich. Kręcone na środku basenu piruety czy też pływaczki wyskakujące wysoko nad taflę wody, jak orki lub delfiny podczas pokazów w delfinarium na pewno będą stanowić sporą atrakcję.
Na starcie staną zawodniczki w wieku 14-18 lat reprezentujące 16 krajów: Austrię, Białoruś, Czechy, Chorwację, Anglię, Francję, Niemcy, Grecję, Holandię, Węgry, Włochy, Rosję, Słowację, Hiszpanię, Turcję i Polskę.
- To niewątpliwie najważniejsza impreza w historii polskiego pływania synchronicznego! Obecnie nasze juniorki pod względem umiejętności plasują się mniej więcej na dziesiątym miejscu w Europie. Mam nadzieję, że te mistrzostwa przyczynią się do popularyzacji tej jakże pięknej dyscypliny w naszym kraju - mówi Bożena Niewitecka, trener polskiej kadry narodowej.
Pływanie synchroniczne uprawia w Polsce około 100 zawodniczek zrzeszonych w ośmiu sekcjach. Najsilniejszym ośrodkiem propagującym tę olimpijską dyscyplinę pozostaje aktualnie Poznań. - W Polsce mamy jedynie sekcje żeńskie, ale na świecie coraz częściej pływanie synchroniczne trenują również panowie. Zapewniam, że szczególnie dla kobiet jest to wtedy atrakcyjne widowisko - żartuje Bożena Niewitecka.
System oceniania występów pływaczek synchronicznych jest zbliżony do sposobu punktacji w łyżwiarstwie figurowym. Podobnie jak w przypadku pokazów na lodzie, ocenia się wartość techniczną i stopień trudności programu oraz wrażenia artystyczne. Zawodniczki podczas oświęcimskich mistrzostw zaprezentują umiejętności indywidualne, wystąpią także duety oraz zespoły złożone od 8-10 pływaczek.
- Występy zespołów, a przede wszystkim tzw. Combo, czyli kombinacja należą do najbardziej atrakcyjnych wizualnie punktów programu. Jest w nich coś z przedstawienia teatralnego i baletu. Potrzebne są wielkie umiejętności akrobatyczne i gimnastyczne, nie mówiąc oczywiście o tym, że wszystkie dziewczyny świetnie i do tego szybko pływają - wyjaśnia trener kadry.
Na oświęcimskiej pływalni odbywało się już wiele poważnych, międzynarodowych imprez pływackich, jednak mistrzostwa Europy w pływaniu synchronicznym wymagały dodatkowych przygotowań.
- Usunęliśmy liny rozdzielające tory pływackie, zamontowaliśmy kurtynę, za którą dziewczyny dokonują ostatnich poprawek wodoodpornego makijażu, a nawet zamontowaliśmy specjalny system nagłośnienia, dzięki któremu muzyka, w rytm której startują, rozchodzi się pod wodą... - wymienia Kazimierz Woźnicki, szef komitetu organizacyjnego mistrzostw.
(BK)
PROGRAM IMPREZY
Czwartek: 10 - program dowolny duetów (eliminacje); 16 - ceremonia otwarcia mistrzostw Europy; 16.30 - program dowolny zespołów (eliminacje)
Piątek: 10 - program dowolny solistek (eliminacje); 15 program obowiązkowy
Sobota: 11 - program dowolny solistek (finał); 16 - program dowolny (kombinacja)
Niedziela: 11 - program dowolny duetów (finał); 16 - program dowolny zespołów (finał); 18.30 - uroczysta dekoracja i ceremonia zakończenia mistrzostw Europy.
Autor: WJ
Tagi: pływanie synchroniczne