<b>Ogólnopolski konkurs literacki poświęcony pamięci Jana Pawła II</b>
Treść
Szanowni Państwo,
„Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam,
mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica, która ze mnie przebiega ku innym,
aby wszystkich ogarniać w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas...”
Karol Wojtyła
Tym pięknym i mądrym fragmentem wiersza Karola Wojtyły pragniemy zachęcić wszystkich Państwa do udziału w konkursie literackim, dotyczącym przeżyć rodzących się w czasie spotkań z Janem Pawłem II.
Będzie to konkurs na wspomnienia, krótki pamiętnik, refleksyjne myśli, które towarzyszyły każdemu z nas, a być może towarzyszą do dziś. Nie sposób przecież otrząsnąć się z niezwykłych doznań i przemyśleń po każdym spotkaniu z naszym Papieżem. Niemożliwym jest także zapomnieć o uczuciach i refleksjach, jakie rodziły się pod wpływem Jego słów.
Każdy z nas, niezależnie od tego, gdzie i w jaki sposób spotkał się z wielką postacią Jana Pawła II, przeżywał chwile radości, uniesienia i dreszcz świadomości, że dzieje się z nami coś niezwykłego. Każdemu z nas, niezależnie od stopnia zaangażowania w religijne przeżywanie codzienności, zdarzyły się olśnienia, wstrząśnienia naszych myśli i umysłów, pozostawiające ślad na całe życie. Słowa wypowiedziane w odpowiednich chwilach, we wszystkich miejscach na ziemi, tu czy tam, trafiają w końcu do nas i pozostają. Pracują dalej już niejako siłą własnego biegu.
Słowa mówione do ludzi pragnących – jak my – wolności, mają zawsze tę samą wartość. Mówione w różnych językach, trafiają do ludzkich sumień jak wezwanie: „Wstańcie, chodźmy...”
Wierząc, że zechcą się Państwo podzielić z nami wspomnieniami i refleksjami, zachęcamy i zapraszamy do konkursu. Oczekujemy wspomnień z pielgrzymek do Rzymu, z wędrówek po Polsce i krajach ościennych za tym, co obiecywało kolejne spotkanie z Ojcem Świętym.
Piszcie Państwo o tym, jak było, co się wydarzyło i kogo spotkaliście po drodze. Kto wam pomagał, kto odmawiał pomocy? Kto z wami szedł, kto iść nie chciał i jakie miał powody? A może wy komuś pomogliście? I na koniec: co wami kierowało, że wędrowaliście w trudach i dyskomforcie, za naszym Ojcem Świętym i Jego nauką?
Prace podpisane imieniem i nazwiskiem (z adresem nadawcy), do dziesięciu stron maszynopisu lub czytelnego rękopisu prosimy przesyłać do 15 sierpnia 2005 r. na adres:
Ośrodek Kultury Ochoty
ul. Grójecka 75,
02-094 Warszawa.
Z wyrazami szacunku
Organizatorzy
Regulamin Konkursu
1.Konkurs ma charakter otwarty. Do udziału zapraszamy wszystkich zainteresowanych z całej Polski.
2.Prace konkursowe oceniane będą w dwóch kategoriach wiekowych:
I – młodzież (14 – 18 lat),
II – dorośli (18 +).
3.Każdy z uczestników może zgłosić tylko jeden utwór literacki, nie więcej niż 10 stron maszynopisu (1 znormalizowana strona maszynopisu – 1 800 znaków ze spacjami) lub czytelnego rękopisu. Mile widziane dołączenie pracy w formie elektronicznej na dyskietce lub CD-romie.
4.Należy nadsyłać tylko utwory wcześniej niepublikowane, zgodne z tematem konkursu.
5.Forma literacka – proza.
6.Nadesłana praca powinna być opatrzona godłem, identycznym jak na zaklejonej kopercie z danymi autora /imię, nazwisko, wiek, adres, telefon, e-mail/.
7.Termin składania prac upływa z dniem 15 sierpnia 2005 r.
/obowiązuje data dotarcia przesyłki do adresata, ewentualnie data stempla pocztowego/. Przesyłki należy kierować na adres:
Ośrodek Kultury Ochoty, ul. Grójecka 75, 02-094 Warszawa,
informacje: Danuta Wajszczyk, tel. (022) 822 48 70 w. 115, w godz. 9.00-16.00,
e-mail: oko@oko.com.pl ;danuta.wajszczyk@oko.com.pl
8.Uroczysty finał konkursu i wręczenie nagród laureatom nastąpi dnia 22.10.2005 r., o g. 15.00 w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie - pl. Bankowy 3.
W tym miejscu i czasie odbędzie się uroczysty koncert
„POŚWIĘCONY PAMIĘCI JANA PAWŁA II” w wykonaniu Krakowskiego Zespołu Kameralnego.
Laureaci konkursu, jurorzy i goście otrzymają oficjalne zaproszenia.
9.Prace oceni powołane przez Organizatora Jury konkursu.
10.Najlepsze utwory zostaną nagrodzone i wydrukowane w formie książkowej.
Prace wyróżnione zostaną zamieszczone w publikacji w całości lub w obszernych fragmentach.
11.Organizator zastrzega sobie prawo do redakcji i dokonania skrótów, a także do publikacji wybranych prac lub ich fragmentów w celu popularyzacji idei konkursu.
12.Nadesłane prace pozostają w dyspozycji Organizatora i nie będą odsyłane.
13.Autorom wszystkich prac, również autorom prac zakwalifikowanych do druku, nie będą wypłacane honoraria.
14.Nadesłanie pracy na konkurs jest równoznaczne z przyjęciem wszystkich warunków regulaminu.
15.Organizator zastrzega sobie możliwość odwołania konkursu z przyczyn od siebie niezależnych.
Autor: WJ
Tagi: konkurs