Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Artyści miastu - w oświęcimskiej galerii "Pro Arte"

Treść

Już w najbliższy czwartek w galerii "Pro Arte" w Oświęcimiu otwarta zostanie wystawa, zatytułowana "Artyści miastu". Sześciu artystów z Oświęcimia przedstawi na niej obraz miasta z sześciu perspektyw. "Jedno miejsce pochodzenia, jedne korzenie, ale już inne doświadczenia życiowe i artystyczne dało pejzaż miejski w różnych odsłonach. Każdy inaczej widzi pulsujące tu życie" - zapowiadają organizatorzy wystawy.

Oświęcim Agaty Skrzelowskiej to obraz bardziej mentalny niż rzeczywisty - majaczące chaty, drzewa zawieszone gdzieś samotnie pomiędzy nierozgraniczonymi niebem a ziemią. Prace olejne na płycie pilśniowej to obrazy o zgaszonej kolorystyce z kolażem ze zgrzebnej tkaniny. Odwołują się do zagadnień tzw. sztuki biednej i tradycji Tadeusza Kantora.

Malarstwo Krzysztofa Knurowskiego ukazuje elementy pejzażu miejskiego - koronę drzewa, metalową ławeczkę czy balustradę. Kadrowanie oraz kolor w obrazie przypomina technikę fotografowania obiektu pod światło w dużym zbliżeniu i zdradza zainteresowanie artysty tą dyscypliną.

Gabriela Równicka, w swoich rysunkach tuszem na kartonie, prezentuje cykl realistycznych widoków Oświęcimia. Jako jedyne prace na tej wystawie, są próbą odwołania się do rzeczywistości i rejestracji zabytkowej architektury miasta.

Niedawno odkryty w galerii i dobrze zapowiadający się Rafał Saternus przedstawia Oświęcim, ukazując w imponujących drzeworytach zarówno jego pejzaż, interesująco kadrowane fragmenty architektury, jak i element kultury miejskiej ("Motocykliści"). Wystawia też cykl małoformatowych abstrakcyjnych monotypii i wypracowane szkice ołówkiem.

W dwóch ostatnich odsłonach wystawy prezentują się fotograficy (czarno-białe zdjęcia). Paweł Adamus porusza problem człowieka w przestrzeni miejskiej. Jego fotografie mają charakter reporterski przez niby przypadkowe, dynamiczne cięcie kadrem planu. Obrazy niosą poetykę szarych blokowisk i podwórek.

Z kolei Łukasz Kuś fotografuje Tarnów - miejsce, gdzie się urodził i Oświęcim - miejsce, gdzie mieszka. Skupia się na człowieku wśród architektury, traktując go jednak nie jak podmiot, ale obiekt, który współgra z otoczeniem. Jego fotografie są bardzo wyważone i starannie skomponowane - czasem niemalże symetryczne, co zdumiewa o tyle, że nie są one pozowane. Wydaje się, że artysta czasem patrzy na miasto z przymrużeniem oka - w niektórych pracach kryje się żart.

Gabriela Równicka - V rok Instytutu Sztuki w Cieszynie; Rafał Saternus - II rok Instytutu Sztuki UŚ w Cieszynie; Krzysztof Knurowski - absolwent Katedry Formowania Otoczenia Instytutu Wychowania Artystycznego w Częstochowie; Paweł Adamus - student Institut Tvurci Fotografie w Opavie; Agata Skrzelowska - absolwentka Instytutu Sztuki UŚ w Cieszynie; Łukasz Kuś - I rok fotografii artystycznej Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie.


Autor: WJ

Tagi: kultura