Przejdź do treści
Przejdź do stopki

50 lat Grupy Kęty

Treść

Lider w swej branży w Polsce i za granicą, lider polskiego biznesu, lider na giełdowym parkiecie... W ciągu ostatnich lat Grupa Kęty zdobywała zasłużenie kolejne tytuły przynależne gospodarczym tygrysom. Prawdziwym kolekcjonerem nagród stał się również niewątpliwy współautor sukcesu Spółki i całej, wciąż rosnącej, Grupy Kapitałowej Kęty, prezes Jan Bronisław Kryjak, dwukrotny zdobywca tytułu Menedżera Roku. Dzisiaj, wraz ze znakomitą kadrą menedżerską i oddanymi firmie pracownikami - wysokiej klasy fachowcami, mogą świętować 50-lecie zakładu.
Kadra menedżerska Grupy Kęty należy do ekskluzywnego grona pracowników, którzy potrafili sprostać wymogom gospodarki wolnorynkowej i dziś wyśmienicie radzą sobie w trudnych czasach ogólnoświatowej recesji. Dzięki temu w roku swego okrągłego jubileuszu kęcka firma stale umacnia pozycję na rynku krajowym i zagranicznym, przybliżając się do osiągnięcia jednego ze swych głównych celów: zdobycia pozycji branżowego lidera w Europie Środkowo-Wschodniej.

Na wizerunek zakładu, który na trwałe wrósł w krajobraz gospodarczy i społeczny Kęt oraz całej ziemi oświęcimskiej, pracowały kolejne pokolenia zatrudnionych tutaj ludzi. Obecne sukcesy Grupy Kęty mają natomiast swój początek w programie restrukturyzacji wdrażanym sukcesywnie od 1994 roku, który pomógł dostosować firmę do wymogów gospodarki rynkowej. O sukcesie zadecydowały również olbrzymie inwestycje, które pochłonęły w sumie około 600 mln zł. Dzięki nim można było unowocześnić produkcję i poszerzyć ofertę handlową o nowe wyroby. Obecnie Kęty dysponują nowoczesnym parkiem maszynowym i technologiami, które umożliwiają wytwarzanie wysokiej jakości wyrobów - m. in. opakowań giętkich oraz profili i systemów aluminiwych. Dzięki temu świetnie przygotowani pracownicy służb produkcyjnych i handlowych bez problemu spełniają rosnące wymagania odbiorców.
Pozwala to z optymizmem formułować plany na kolejne pół wieku.

Daty z historii
W 1949 roku zapada decyzja o budowie zakładu przetwórstwa aluminium. Rok później powołano Dyrekcję Zakładów Metali Lekkich w Budowie z siedzibą w Walcowni Metali "Dziedzice" w Czechowicach. Od 1952 roku dyrekcja mieści się już w Kętach.

W 1953 roku rozpoczyna się produkcja stopów odlewniczych, a następnie powstają wydziały walcowni folii, prasowni-ciągarni.

Na przełomie lat 60. i 70. powstaje Walcownia Folii II, a kilka lat później Prasownia II.

Kęty rozwijają produkcję grzejników. Dzięki posiadaniu tak deficytowego towaru, zakład zyskuje większą rangę w ministerstwie. A to otwiera furtkę do nowych inwestycji. W ciągu 15 lat wyprodukowano około miliona kaloryferów.

Po 1989 roku przedsiębiorstwa zyskują minimum samodzielności. Kęty zaczynają inwestować. Najpierw w lakiernię i linię odlewniczą Gautschi, potem w urządzenia do produkcji nowoczesnych opakowań.

W 1992 roku ZML przekształca się w jednoosobową spółką skarbu państwa. Rok później rada nadzorcza powołuje nowy zarząd spółki, który opracowuje program restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Kluczem do sukcesu ma być decentralizacja zarządzania.

Po prywatyzacji głównymi udziałowcami spółki stają amerykańskie fundusze Enterprise Investors. W styczniu 1996 roku akcje ZML Kęty debiutują na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Ze sprzedaży akcji serii B firma zdobywa pieniądze na inwestycje i kupuje za nie nowoczesną linię do odlewania wlewków aluminiowych. Jednocześnie rozpoczyna się proces budowy grupy kapitałowej. Kęty nabywają najpierw udziały w Metalplast-Bielsko, a potem w Interbell Lublin - fimach zajmujących się produykcją stolarki aluminowej. Powstają nowe spółki, m. in. Flexpol w Płocku oraz Alupol w Tychach.

W strefie ekonomicznej w Tychach koncentrują się największe inwestycje. Na terenie spółki Alupol, w sąsiedztwie międzynarodowych koncernów motoryzacyjnych, powstają dwa zakłady. Jeden produkujący opakowania, drugi profile aluminiowe.

W 2000 roku firma Zakłady Metali Lekkich "Kęty" zmienia nazwę na Grupa Kęty, co otwiera nowy rozdział w historii zakładu.



Autor: WJ

Tagi: kęty kety zml