1,25 miliona dolarów dla oświęcimskiego muzeum
Treść
W ciągu trzech najbliższych lat położony tuż za ogrodzeniem muzeum w Oświęcimiu budynek tzw. Starego Teatru przekształcony zostanie w siedzibę międzynarodowego Centrum Edukacyjnego. 1,25 mln dolarów (blisko 5 mln złotych) na ten cel przekaże amerykańska Fundacja Grand Circle, wspierająca od lat działalność edukacyjną muzeum. Ministerstwo kultury finalizuje rozmowy z nadzorującym obiekt wojewodą małopolskim w sprawie przekazania budynku na potrzeby oświęcimskiej placówki.
Hojny dar fundacji całkowicie odmieni sytuację Centrum Edukacyjnego Państwowego Muzeum "Auschwitz-Birkenau", które rozwijając w ostatnich latach ożywioną działalność, boryka się z problemami lokalowymi. - Tak naprawdę Centrum, którego rola jest w dzisiejszych latach nie do przecenienia, nie ma specjalnych pomieszczeń - mówi dyrektor muzeum Jerzy Wróblewski - Jedynym miejscem na dobrym poziomie wykorzystywanym na jego potrzeby jest sala małego kina. Przejęcie Starego Teatru i jego dostosowanie na potrzeby centrum dzięki środkom przekazanym przez Grand Circle, da nam zupełnie nowe możliwości.
Dyrektor podkreśla, że działalność edukacyjna muzeum cieszy się ogromnym zainteresowaniem nauczycieli, studentów, uczniów. Zapotrzebowanie na nią, zgłaszane do muzeum z całego świata, przerasta na razie możliwości tej placówki, przede wszystkim z powodów lokalowych i sprzętowych. A zapewne zapotrzebowanie to będzie jeszcze wzrastać, m. in. dlatego, że w wielu krajach wprowadzono do programów szkolnych przedmioty związane z historią obozów zagłady i holocaustem, co często pociąga za sobą konieczność (a nawet obowiązek) uzyskiwania wiedzy na ten temat w takich miejscach, jak muzeum KL Auschwitz-Birkenau.
- Teraz będziemy mogli rozwinąć działalność Centrum Edukacyjnego nie tylko na skalę ogólnokrajową, ale i międzynarodową - cieszy się Jerzy Wróblewski.
Fundacja Grand Circle od kilku lat wspiera działalność edukacyjną oświęcimskiego muzeum. Z początku przekazywała na ten cel po kilkanaście, a potem kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Teraz szef fundacji Allan Lewis podpisał z dyrekcją wstępną umowę w sprawie przekazania 1,25 mln dolarów. Przedstawiciele GC postanowili wesprzeć muzeum tak wielką kwotą, bowiem zapalili się do przedstawionej przez kierownictwo tej placówki wizji przekształcenia Starego Teatru w Centrum Edukacyjne.
Stary Teatr, którego hitlerowcy używali m. in. do przechowywania cyklonu B, był w ostatnich latach "bohaterem" kilku głośnych wydarzeń. Na przełomie lat 80. i 90. środowiska żydowskie protestowały przeciwko ulokowaniu w nim klasztoru karmelitanek - w końcu po decyzji papieża siostry przeprowadziły się stąd do nowego klasztoru. Potem obiekt dzierżawiło Stowarzyszenie Ofiar Wojny, którego prezesa oskarżano o antysemityzm. Pod koniec lat 90. na żwirowisku obok budynku koczował Kazimierz Świtoń, inicjator akcji stawiania krzyży (przeniesiono je potem do klasztoru w Harmężach), Od kilku lat obiekt stoi pusty i niszczeje. Dwa lata temu został okradziony i zdewastowany. Jego stan prawny był długo niepewny - sprawa wypowiedzenia dzierżawy SOW i wydania obiektu skarbowi państwa ciągnęła się w sądzie. Rozstrzygnięcie zapadło dopiero w marcu ub. roku. Budynek znalazł się pod kuratelą wojewody.
Muzeum od dawna chciało go przejąć, ale nie miało środków na jego zagospodarowanie. Pieniądze z Grand Circle Foundation pomogą rozwiązać ten problem. - Chcemy do końca tego roku przygotować projekt adaptacji i najpóźniej w styczniu ogłosić przetarg na wykonanie prac konserwatorskich i budowlanych. Od połowy 2006 roku mogłyby się tam odbywać zajęcia - wyjaśnia dyrektor Wróblewski.
zbigniew bartuś
Fundacja Grand Circle powstała w 1992 r. przy istniejącym od 42 lat bostońskim biurze podróży Grand Circle Travel, z którego usług korzysta ponad 100 tys. osób rocznie. Jako podróżnicy, badacze i członkowie międzynarodowej społeczności chcemy pozostawić coś trwałego w świecie, wspierając wysiłki związane z ochroną środowiska, kultury i działania na rzecz społeczności lokalnych" - mówią założyciele fundacji. Na te cele przeznaczają ponad 2 mln dolarów rocznie. W zeszłym roku kilka tysięcy turystów, korzystających z usług bostońskiego biura podróży, odwiedziło Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Autor: WJ